BITCOIN – investičná príležitosť alebo len špekulácia na rast?

Autor: Rudolf Trbušek | 14.12.2017 o 23:24 | (upravené 15.12.2017 o 9:17) Karma článku: 3,05 | Prečítané:  1268x

Kryptomeny sú novým fenoménom, či sa nám to páči alebo nie. Rovnako ako celá spoločnosť a planéta prechádza veľkou transformáciou, na naše dvere klopú moderné technológie na každom kroku.

Počuli ste už o BITCOINE? Ja som sa o ňom dopočul pomerne dávno, avšak začal som na toto slovo reagovať (a chápať jeho význam a zmysel) až v čase, keď bol niekoľko krát spomínaný v médiách. Chcel som sa o ňom dozvedieť viac a začal som pátrať na webe. Informácie sú tam však položené bez ladu a skladu, s cieľom privodiť zisk skôr tvorcom týchto stránok, ako samotnému užívateľovi. Prekúsal som sa za pár týždňov základmi danej problematiky a rozhodol som sa napísať tento blog hlavne pre ľudí, ktorí sú laici, čo sa investovania do Bitcoinov týka.

Pre určitú skupinu nadšencov a špekulantov/investorov je tento pojem známy už niekoľko rokov, avšak pre väčšinu ľudí sa stáva známym pojmom až v súčasnosti, keď jeho cena raketovo vzrástla. Venujú sa mu informácie v masmédiách, vyjadrujú sa k nemu analytici aj zástupcovia centrálnych bánk. Zodpovedať na otázku, čím vlastne BITCOIN je sa snažia štátni regulátori i daňové úrady po celom svete, zatiaľ s nejednotným stanoviskom. Na jednej strane sú štáty ako Južná Kórea, Japonsko, Austrália, Poľsko, kde je nadobúdanie BITCOINOV veľmi bežné a obľúbené a umožňuje sa ním platiť medzi ľuďmi alebo obchodníkmi. Na druhej strane sú štáty ako napr. Indonézia, ktoré BITCOIN zatracujú ako možnú hrozbu pre ekonomiku, ohrozenie dôvery ľudí v bankový systém a preto sa snažia v spolupráci so štátnymi regulátormi zakázať samotné vlastnenie  BITCOINOV  a obchodovanie s nimi pre svojich občanov. Väčšina štátov sveta sa  drží niekde v rozpätí týchto dvoch extrémov – od absolútneho zákazu až po absolútnu slobodu jeho využitia.

Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, prečo sa stal taký zaujímavý v poslednom čase. BITCOIN = (BTC) je kryptomena, ktorá sa začala používať v roku 2010. Je deliteľný na 8 desatinných miest s najmenšou jednotkou nazývanou satoshi (1 satoshi = 0,000 000 01 BTC). Podľa informácií dostupných na internete ním bola v USA vykonaná prvá platba za pizzu (konkrétne dve pizze v hodnote 25 USD). Kupujúci požiadal predajcu, či neprijme platbu v BTC namiesto USD (americký dolár) a keď sa dohodli, tak mu zaplatil 10 000 BTC. Vtedy bola hodnota (1 BTC = 0,0025 USD). Ak by si tento obchodník s pizzou nechal túto BTC menu do dnes, a chcel by ju premeniť na eurá  pri dnešnom kurze (1 BTC = 14 000 eur) – tak by určite urobil svoj najlepší obchod v živote. Hodnota jeho BTC by bola dnes 140 000 000 €. Je až neuveriteľné, že za investovaných 25 USD v roku 2010 by mal dnes investor zisk viac ako sto miliónov €. Okrem BTC ako najznámejšej kryptomeny sú v obehu aj iné alternatívne meny. Tieto sa nazývajú (altcoiny).

Internet je zaplavený podobnými príbehmi ľudí, ktorí investovali v správnom čase a zo spätného pohľadu urobili najlepšie životné rozhodnutie. Po vojne je však každý generál a každý je potom múdry. Aby sme však nešli do vzdialenej minulosti, tak „šialenosť“ celej situácie okolo kryptomien sa prejavila naplno v poslednom roku ich existencie. Ročný zisk prípadnej investície (špekulácie) na rast BTC bol za posledný rok  1 800 % p.a. Zatiaľ čo BTC je najznámejší medzi ľudmi, tak napr. menej prezentovaná kryptomena  v médiách Ethereum (ETH) za projektom ktorého stoja aj silné technologické spoločnosti, vzrástol za posledný rok o ťažko uveriteľných 7 500 % p.a.

BTC je len jedna kryptomena z mnohých, avšak dnes asi najznámejšia práve vďaka svojej terajšej hodnote a obchodovaným objemom. Existujú však aj iné kryptomeny, pričom ich počet rastie takmer neustále. Dnes ich je už viac ako 1 000. Najznámejšie a najviac obchodované sú spomínaný BTC, Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Litecoin (LTC), Monero (XMR) a ďalšie. Charakteristickým súčasným znakom väčšiny kryptomien, ktorá ich robí lákavým artiklom pre špekulantov je ich vysoká volatilita. Nie je výnimkou, ak za jeden deň hodnota kryptomeny stúpne alebo klesne aj o viac ako 20 % svojej hodnoty!. Takýto nárast ich hodnoty je pri porovnaní s konzervatívnymi bankovými vkladmi úročenými 1-2 % p.a., alebo vkladmi do podielových fondov a iných produktov ponúkaných klientom zo strany bánk, DDS a iných tradičných hráčov na finančnom trhu -  neporovnateľný. Súčasný peňažný systém a banky stoja a padajú na dôvere ľudí. Prípadné ďalšie výrazné zhodnocovanie kryptomien môže s touto dôverou poriadne zamávať. Dôvera vo finančný systém bola narušená niekoľko krát počas minulých finančných kríz s ktorými sa bankový sektor dokázal vysporiadať (keďže neexistovala alternatíva). Hralo sa totiž podľa pravidiel nastavených veľkými bankami a politikmi.

Ak si chcete pozrieť aké kryptomeny existujú, alebo za koľko a v akých objemoch sa momentálne obchodujú, môžete sa pozrieť napr. túto stránku. Uvidíte tam tiež ich volatilitu, t.j.  koľko sa daná mena zhodnotila/stratila za posledných 24 hodín alebo iný časový rámec:

https://coinmarketcap.com/coins/

Príchod kryptomien má potenciál ohroziť bohatstvo súčasnej ekonomickej elity a zmeniť tradičné finančné trhy ako také. Nejde o to, že by boháči prestali existovať ale isté je, že vďaka kryptomenám sa stanú boháči aj z iných ľudí. Z takých,  ktorí by sa boháčmi pred príchodom kryptomien stať nemohli. Spomente si napríklad na predavača pizze spomínaného o pár riadkov vyššie. Čo vlastne spôsobuje rast ceny určitého aktíva? Je to samozrejme dôvera v toto aktívum. Keď bola pred rokom hodnota BTC 2 000 € našlo sa stále mnoho ľudí, ktorí verili, že cena pôjde hore a preto nakupovali ďalšie BTC. Množstvo nových záujemcov o BTC vyhnalo ceny na dnešné úrovne okolo 15 000 € za BTC. Sme už na vrchole ceny BTC, alebo cena bude ešte rásť? Tak na túto otázku s určitosťou nevie odpovedať nikto.

Áno samozrejme, nájdu sa „vševedkovia“ a negativisti, ktorí si budú mlieť dookola pesničku o tom, aké sú kryptomeny zlé a že je to len jedna obrovská bublina, ktorá keď praskne a hodnota BTC klesne na hodnotu blízku nule - prinesie to len straty všetkým naokolo. No keď sa tíchto pesimistov opýtate, či je vylúčené , aby bola hodnota BTC v roku 2020 napr. 100 000 € za jeden BTC – zápornej odpovede sa určite od nich nedočkáte. Žiadny človek totiž nepozná budúcnosť.

 Na druhej strane názorového spektra sú prílišní optimisti (špekulanti) s ružovými okuliarmi na očiach, ochotní predať svoj dom, speňažiť všetok svoj majetok, zobrať si pôžičky a  tieto úspory premeniť na BTC s naivnou vidinou, že do pár rokov sú z nich zaručene milionári. Veď, keď si to spočítajú, tak investícia vynásobená ročným zhodnotením v rádoch  tisícov percent predsa nutne znamená len jedno. Taktíto „investori“ vložia celý svoj majetok do aktíva (v tomto prípade BTC) v čase, keď bude jeho cena na vrchole. Keď cena náhle klesne, čo sa pri veľmi volatilných aktívach stáva veľmi často, tak im neostane vôbec nič. Ostane im iba viera v to, že sa ceny dostanú aspoň na rozumnú úroveň, aby predali s rozumnou stratou. Emócie nie sú pre obchodovanie vôbec žiadúce, ale sme predsa len ľudia, a keď padne hodnota BTC o 90 %, tak neviem, ktorý hoci aj veľký investor by ostal v kľude. Na rozdiel od bežného obchodovania na burze derivátov, futures kontraktov alebo komodít je kúpa kryptomien pomerne bezpečná z toho hľadiska, že aj pri obrovskom poklese hodnoty aktíva, nemusí človek utrpieť žiadne finančné straty, ak sa rozhodne nepredávať a počká, kým sa cena dostane zase na vrchol. No návrat na pôvodné hodnoty už nemusí nikdy prísť a vtedy bude musieť prijať stratu.  

Tak ako často v živote aj pri investovaní platí určitá zlatá stredná cesta. Ak sa na trhoch objavilo aktívum prinášajúce rádovo väčšie zisky ako väčšina ostatných vecí na trhoch – bol by som hlupák, aby som do takéhoto aktíva neinvestoval. Na strane druhej, tak ako žiadne stromy nerastú až do neba, tak ani cena žiadneho aktíva nebude stúpať do nekonečna. Ak trh s BTC dosiahne svoje lokálne maximum, bude  takmer s určitosťou nasledovať pokles (ktorý môže byť aj veľmi rýchly a veľmi veľký). Preto sa podľa môjho názoru (moja obchodná stratégia) javí ako výhodný variant investovať do kryptomien len malú časť svojich voľných finančných prostriedkov. Zabezpečiť si  tým človek môže, že zarobí na prípadnom ďalšom raste tohto nového finančného odvetvia (na raste kryptomien BTC, ETH, LTC či iných ktoré prídu v budúcnosti) a v prípade „prasknutia bubliny“ príde „len“ o svoju investíciu alebo jej časť. Dnes naozaj nikto nevie, či BTC nebude mať o rok hodnotu 100 000 €.

Príklad: Ak investujem dnes 100 € do BTC – dostanem v zmenárni 0,006 666 67 BTC. Ak cena BTC vzrastie do 2 rokov na 100 000 € za BTC – dostanem za svojich  0,006 BTC v roku 2019 – 666 €, alebo si ich ponechám a budem mať naďalej 0,006 BTC (sám sa potom rozhodnem). Ak by sa trh vydal výrazne opačným smerom, alebo by sa úplne zrútil prídem „len“ o svojich investovaných 100 €.

Dôležité !!  Ľudia vo všeobecnosti investujú/riskujú veľa vecí (peniaze, láska, čas, svoj život) do rôznych projektov/príležitostí (manželstvo, priateľstvo, finančná investícia). Veľa krát idú do neprimerane veľkého rizika s potenciálne ničivými následkami pre seba a svojich blízkych a minimálnym potenciálnym ziskom. Príkladom môžu byť adrenalínové extrémne športy, práca v rizikovom prostredí, alebo investovanie 100% svojho majetku do jednej príležitosti (obchodu). Investovanie do kryptomien rozumnej (malej) časti svojich disponibilných zdrojov je pravým opakom tohto hazardovania. Maximálna strata je tu presne stanovená na hodnotu investície, ale prípadný zisk nie je vopred ničím limitovaný, čiže nemusí byť síce žiadny, ale môže byť aj extrémne veľký. *z tohto hľadiska mi investícia do kryptomeny nápadne pripomína iný štandardný nástroj na investovanie, ktorý je však pre bežných ľudí ťažšie dostupný a náročný na pochopenie. Mám na mysli obchodovanie klasických opcií - štandardného nástroja veľkých finančných hráčov a investorov, fondov a bánk. (pozn. pozor  binárne opcie nemám na mysli (tie sú niečo úplne iné). Kto má záujem môže si o obchodnovaní opcií prečítať nejaké články na nete (literatúru), alebo pozrieť videá napr. na YouTube (mňa osobne fungovanie ich princípu  celkom zaujali).

Bitcoiny sú delititeľné na 8 desatinných miest a najmenší deliteľný diel sa nazýva satoshi (1 satoshi = 0,000 000 01 BTC). Investíciu do kryptomien je teda možné uskutočniť už od pomerne malých súm napr. 20 € - 30 €. Investovať do BTC sa dá rôznymi spôsobmi. Závisí od investorovej vôle riskovať a od času, ktorý hodlá "strážením" svjej investície stráviť.

a) Obchodovanie typu kúp a drž (zarábanie na zvyšovaní ceny aktíva) : Spočíva v tom, že kúpite kryptomenu napr. 1 BTC, alebo LTC a držíte ju do času kým nadobudne hodnotu, ktorú ste si určili ako cieľ pre investíciu napr. 50 000 € za BTC, ktorú dosiahne dňa 14.3.2018. Potom 1 BTC predáte a inkasujete zisk 35 000 € (50 000-15 000). Táto taktika je pomerne jednoduchá a nevyžaduje takmer žiadny čas. 

b) Obchodnovanie typu kúp a postupne predávaj (zarábanie na volatilite): Spočíva v tom, že kúpite kryptomenu napr. BTC, alebo LTC a s rastúcou hodnotou odpredávate časť BTC za €/UDS/CZK alebo inú fiat menu. Táto metóda je viac zisková, ale viac náročná na čas a pozornosť investora.

Názorný príklad: Kúpite 1 BTC pri dnešnej cene 15 000 €/BTC o mesiac keď vzrastie cena napr. na 30 000 €/BTC (od)predáte 0,5 BTC. Následne nastane väčšia korekcia na trhu BTC a BTC stratí 30 % svojej hodnoty a bude sa obchodovať 14.2.2018 za 21 000 €/BTC. V tom okamžiku kúpite za peniaze z odpredaja BTC (nové 0,71 BTC). Tak získate spolu 1,21 BTC, ktoré predáte v čase , keď 14.3.2018 bude hodnota BTC vami určených 50 000 €/BTC a inkasujete zisk 45 700 € (60 700 – 15 000)

14.12.2017  1 BTC (v cene 15 000 €)

14.01.2018 0,5 BTC + 15 000 €

14.2.2018 0,5 BTC + 0,714 285 71 BTC = 1,214 285 71 BTC

14.3.2018 1,21 BTC = 60 700 €

Dôležité!!  všimnite si pri tomto druhom spôsobe obchodovania jeden zaujímavý jav. Pri obchodovaní typu (kúp a drž) máte stále rovnaký počet 1 BTC na začiatku aj na konci investície, a zarobíte „len“ v prípade rastu ceny aktíva samotného. V prípade obchodovania typu b)  začínate s investíciou taktiež 1 BTC a konečná hodnota BTC bude rovakná – zarobíte predsa len viac, nakoľko okrem nárastu hodnoty samotného aktíva, rastie pri tomto druhu obchodovania (ak je robené správne) aj množstvo samotného aktíva vo vašom portfoliu pri jeho dokúpení pri poklesoch ceny aktíva za peniaze z odpredaja v čase keď aktívu rastie (zarábanie na volatilite).

c) obchodovanie s BTC na burzách – Obchodnovanie s BTC na  burzách. Tento druh obchodovania je podľa niektorých ľudí obchodovaním v pravom slova zmysle, na rozdiel od prvých dvoch uvedených metódach zarábania na BTC v spôsobe jednoduchého nakúp a predaj. Obchodovanie na burzách je tak zložitý jav a venuje sa mu toľko odbornej literatúry, že na tomto mieste nebudem zachádzať do deteilov, lebo na to nie je priestor. Domnievam sa taktiež, že každému laikovi a záujemcovi o investovanie do BTC (a iných kryptomien) problematiky bude postačovať pre úspešné investovanie zvládnutie prvej resp. druhej obchodníckej metódy :)  Tu Vás len upozorňujem na to že kurz BTC nie je len jeden. Ono je ich veľa a v súčasnosti neexistuje žiadny „oficiálny“ kurz BTC! Každá bitcoinová burza má svoj vlastný aktuálny kurz bitcoinu. Pričom kurzy  na jednotlivých burzách v rovnakom čase môžu byť aj značne odlišné (napr. 10%)! Je to dôsledok toho, že BTC je decentralizovaná digitálna mena, ktorá nepodlieha autoritám vládnym ani bankárom (zatiaľ). Najznámejšie burzy na obchody s BTC a inými kryptomenami sú: GDAX, Bitstamp, Kraken, Bitfinex, Gatecoin, Exmo, (LocalBitcoin = špecifickosť tejto burzy spočíva v tom, že táto burza priamo neobchoduje s BTC, ale sprostredkováva obchody medzi jedotlivými vlastníkmi BTC a kupcami) a mnoho ďalších.

Zoznam niektorých búrz ako aj ukážku toho, aké sú kurzy v rovnakom čase odlišné môžete nájsť napr. tu: https://www.cryptocompare.com/coins/btc/markets/EUR

CENA za BTC:

Na tomto mieste by som sa chcel zmieniť o tom, ako sa na trhoch tvorí cena. Rast ceny každého aktíva spôsobujú záujemcovia oň, t.j. tí, ktorí nakupujú BTC. Na začiatku v roku 2010 nemali BTC takmer žiadnu hodnotu, lebo neexistoval pre ne trh a nedali sa prakticky nikde používať. Veľké množstvo BTC mali len počítačoví nadšenci a osoby, ktoré vedeli ako sa dá BTC ťažiť. Po dlhšom období hybernácie, kedy nebol silný dopyt po BTC cena rástla len veľmi pozvolne. Po pár rokoch, keď dosiahol BTC hodnotu 1 BTC = 1 USD predali svoje bitcoiny ľudia, ktorí sa „nabalili“, nakoľko pôvodne BTC stál nejakých 1 BTC = 0,0025 USD. Pri spätnom pohľadne z dnešných dní predaj BTC za 1 USD sa zdala riadna hlúposť, avšak v tom čase sa to javilo ako racionálne rozhodnutie. Posledných pár rokov sa začali informácie o kryptomenách dostávať aj medzi laickú verejnosť. Začali fungovať prvé bankomaty na BTC a začala jeho cena rásť. Čím viac ľudí sa o BTC dozvedelo a videli ako jeho cena rastie, tak čoraz viac ľudí  začalo kupovať s vidinou rýchleho zbohatnutia. Potom sa zrýchlil rast cien exponenciálne. V tom čase už začali hovoriť o BTC aj masmédiá, najmä o prípadoch ľudí, ktorí zbohatli alebo stratili kúpou BTC. Správy v médiách pribúdajú rovnakým tempom ako rastie cena kryptomien. Ide totiž o zaujímavú tému a médiá, finanční poradcovia, ale aj rôzni podvodníci sa radi na tomto raste priživia. Trhy kopírujú náladu ľudí, ktoré s daným aktívom obchodujú. Počet ľudí, ktorí investovali do BTC bol v poslednom období enormný a preto je enormný aj nárast jeho kurzu. Potom vo všeobecnosti dosiahne cena svoj vrchol a ľudia ktorí nakúpili BTC za ceny výrazne nižšie -  začnú vyberať zisky. Výber ziskov sa uskutoční tak, že  BTC začnú hromadne predávať. Keď počty predávajúcich prevážia nad kupujúcimi začne cena aktíva klesať. Čím viac ziskov vyberú pôvodní investori, tým výraznejšia korekcia (zníženie) ceny bude nasledovať. V tejto situácii zväčša neskúsený investor spanikári a predá svoje aktíva so stratou. Čím viac bude ľudí predávať aktívum, tým rýchlejšie začne jeho cena klesať a tento stav pokračuje až do momentu, kým znovu počty kupujúcich nebudú prevažovať počty predávajúcich a potom začne cena opäť rásť.

Teoria v praxi:

Kto kúpil 1 000 BTC po 1 € (investoval 1 000 €) a teraz ich všetky predá pri kurze 15 000 €/BTC má 15 000 000 €. Tým, že bude predávať väčšie objemy BTC spôsobí pokles ceny na burze a tým umelo stlačí cenu aktíva napr. na 10 000 €/BTC. Vtedy nakúpi znovu BTC a bude mať 1 500 BTC. Takto môže hra na mačku a myš medzi pôvodnými investormi a ich nasledovníkmi pokračovať, kým to bude niektorú zo strán tejto hry baviť (alebo bude mať peniaze).  Tento model funguje po celom svete na takmer všetkých trhoch (toto je podstata burzy a bohatstva mnohých veľmi bohatých ľudí). Veľkí zožerú malých a majetok malých investorov prejde do rúk bohatých, ktorí sú potom ešte bohatší.

V čom je situácia teraz odlišná a prečo majú mať banky z toho strach?

No odpoveď je pomerne jednoduchá. Banky neboli tí, ktorí začali nakupovať kryptomeny za ceny, keď boli kryptomeny v plienkach. Teraz sú BTC relatívne drahé a ak sa bankám nepodarí ZLIKVIDOVAŤ súčasné kryptomeny iným spôsobom, budú môcť naskočiť akurát tak,  už len do rozbehnutého vlaku. Ak budú chcieť „diktovať ceny“ podľa vyššie uvedeného princípu, bude ich to stáť veľmi veľa peňazí. Ak sa banky (fondy) a iní inštitucionálni investori rozhodnú zúčastniť vstupu na burzy BTC – bude to znamenať masívny prílev finančných prostriedkov. Ak by sa to stalo, tak môže byť vývoj kurzu BTC alebo inej kryptomeny veľmi zaujímavý pre ľudí, ktorí budú už nejaký ten BTC mať. Banky tiež možno budú uvažovať nad svojimi vlastnými kryptomenami, podbne ako Venezuela, ktorá sa potáca na hrane štátneho bankrotu, nemá prístup k zahraničnej mene a spásu vidí v novej štátnej kryptomene - ktorej hodnotu má podporiť ručenie štátnymi aktívami. 

Môžu ostať banky bokom? Samozrejme že môžu, ale len do času, kým sa celosvetovo z bankového sektora neodplaví dostatočne veľké  množstvo kapitálu. To bude vtedy, keď ľudia začnú veriť viac BTC a iným kryptomenám, namiesto súčasným bankovým produktom, či fondom. Či sa niečo také deje už teraz môžete posúdiť sami. Denná trhová kapitalizácia kryptomien bola 25.16.2016 vo výške 15 mld. USD. O rok neskôr, bolo na kryptomenách zobchodovaných 500 mld. USD za jediný deň.

Pozn. zaujímavé: viete, že keď nakupujete nejakú menu zároveň predávate inú menu? Rovnaké je to aj v prípade BTC. Ak chcem kúpiť 1 BTC, pri kurze 15 000 €/BTC znamená to nielen, že som kúpil 1 BTC, ale zároveň to znamená, že som predal 15 000 € (a opačne). Uvedomenie si tohto základného faktu je pre pochopenie obchodovania veľmi dôležité!

Ako zoženiem BTC?

1) taženie (mining) – V minulosti sa ťažbou  dali získať nejaké BTC alebo iné kryptomeny. Ťažba úplne v jednoduchosti  znamená, že určité programy v PC dokážu využívať časť výkonu PC užívateľa – za čo dostane tento užívateľ odmenu vo forme BTC. Sú to úplne nové BTC, ktoré sa vytvoria pri ťažbe a predtým neexistovali. Maximálny počet BTC, ktorý kedy bude môcť byť vyťažený bol vopred určený na 21 000 000 niekedy koncom tohto storočia. Zástancovia BTC preto tvrdia, že je to neinflačná mena, nakoľko jej konečný počet je vopred daný, na rozdiel od € alebo USD, ktorých počet len rastie a rastie... a tým znižuje hodnotu každého jedného predtým vydaného €. Ťažba je vlastne čítanie obrovského množstva dát. Preto je na výnosnú ťažbu potrebné mať drahú a hlučnú techniku.  Dáta – prichádzajú do počítača na ťaženie v blokoch (BLOCK). Keď počítač spracuje (vyťaží) určitý blok a tento je verifikovaný inými počítačmi zapojenými v sieti – zaradí sa tento blok dát na koniec reťazca (CHAIN). Tento spôsob spracovania dát (* tieto dáta sú vlastné zakódované obchodné operácie pre nákup a predaj BTC) sa preto nazýva z angličtiny BLOCKCHAIN. Pre zrušenie možnosti fungovanie BTC by preto nestačila zhabať alebo vyradiť z prevádzky jeden server, nakoľko do ťaženia niektorí ľudia (skupiny ľudí - ztv. pool) investovali pomerne značné prostriedky a tieto dáta sú spracovávané na serveroch (počítačoch) po celom svete.  Aby sa v súčasnosti oplatila ťažba kryptomien – musí záujemca zaplatiť za kúpu hardvéru veľké sumy peňazí a v zásade musí byť technicky zdatný. Kto má záujem dozvedieť sa o tom viac – môže pozrieť odkazy na stránky  na konci blogu, lebo toto nie je témou tohto blogu v širšom rozsahu.

2) kúpa BTC – BTC sa dajú kúpiť cez internet v tzv. zmenárňach alebo priamo na niektorých burzách pre kryptomeny, tretím spôsobom je kúpa priamo od vlastníka BTC napríklad cez platformu LocalBitcoin, alebo na základe dohody cez iný komunikačný kanál.  Asi najlepším spôsobom z hľadiska bezpečnosti pre úplného začiatočníka je zaregistrovať sa na nejakej známej a užívateľmi overenej zmenárni. Je ich pomerne dosť, líšia sa podmienkami, poplatkami za vykonané transakcie, bezpečnosťou a množstvom užívaťeľov. Na viacerých internetových fórach a recenziách sa často objavuje  zmenáreň COINBASE. V tejto zmenárni môžete nakupovať a predávať BTC, LTC, ETH priamo za . Vytvorí sa Vám tu po registrácii peňaženka pre jednotlivé kryptomeny a môžete začať po overení identity nakupovať a predávať. Každá mena potrebuje svoju peňaženku. Keď ide človek do obchodu – potrebuje peňaženku. Pri kryptomenách je to podobné – tiež potrebujete peňaženku (WALLET). Na rozdiel od klasickej peňaženky v ktorej môžete mať € , CZK a  USD aj spolu, toto v prípade peňaženiek na kryptomeny nie je možné. Každá peňaženka je len na jednu kryptomenu, napr. na ETH, ďalšia peňaženka môže byť napr. na BTC a zase iná na LTC alebo inú menu. Nikde neexistuje obmedzenie pre počet peňaženiek a teda si ich môže užívateľ vytvoriť pre každú kryptomenu aj viac (ak to potrebuje) a u rôznych poskytovateľov.  Okrem peňaženiek softvérových sa predávajú aj peňaženky hardvérové (špeciálne šifrované USB), ktoré uchováva kryptomenu v bezpečí pre hekermi alebo bankrotom zmenárne. 

Teóriu už ovládame, poďme na to prakticky: 

COINBASE peňaženka – prihlásenie cez referenčný link:

https://www.coinbase.com/join/5a2ba482e4a015015b4e5613

Pozn: ak sa rozhodnete, že chcete investovať do kryptomeny (kúpiť alebo predať BTC, LTC alebo ETH), môžete na to použiť napr.  vyššie uvedený referenčný link a po realizácii obchodu v hodnote 84 € a viac, by sme mali obaja aj Vy aj ja získať po 8 € pripísaných na účet COINBASE, podľa toho, čo tvrdí uvedená stránka. Ak sa zaregistrujete cez iný referenčný link dostane odmenu niekto iný.  Táto zmenáreň je len v angličtine, čo by mohlo niektorým ľudom nehovoriacim AJ spôsobiť problémy s registráciou. Názorný manuál, ktorý som našiel napr. na stránke https://kryptomagazin.sk/coinbase-com-bezpecna-kryptopenazenka/ však určite pomôže každému, kto má problém s cudzími jazykmi alebo s vyplňovaním formulárov cez IT. Po zaregistrovaní následne máte možnosť vytvárať svoje vlastné referenčné linky a z toho môžu proitovať vaši známi a vy sami. 

3) prevod BTC – keď už máte nejakú internetovú peňaženku na kryptomenu vytvorenú a máte v nej nejaké BTC alebo iné altcoiny, môžete posilať tieto BTC na hociakú inú peňaženku (adresu), či už svoju alebo hoci aj niekoho úplne cudzieho. Prevody BTC do iných peňaženiek podliehajú poplatkom podľa druhu zmenárne, alebo stavu vyťaženosti siete (a môžu byť značne odlišné).

Bitcoinová adresa  je unikátny identiikátor, ktorý Vám umožňuje prijíať platby (BTC). Ide o vygenerovaný reťazec 34 znakov, ktorý vyzerá napr. takto: 

1NoCyBWtGaYb9cCnXzeZvdDxc7WJhDqNfS

Tento reťazec je potrebné zadať ako cielovú adresu, na ktorú budú Vaše BTC (alebo ich časť) prevedená. Pozor !  ak už urobíte prevod BTC na nesprávnu peňaženku, nie je možné tento prevod zrušiť

 Ak prevádzate BTC na inú peňaženku , musí to byť peňaženka na BTC a nie inú kryptomenu !!

4) platba prostredníctvom BTC. Každá mena je využiteľná len vtedy (ak nemá slúžiť len ako špekulácia alebo investičná príležitosť), ak je ňou možno platiť. Postupne sa rozširuje počet miest, kde je možné platiť prostredníctvom BTC.  Najznámejší použiteľný prípad u nás, ktorý pozná hádam každý je predajca elektroniky  ALZA  https://www.alza.sk

5) klikačky  Možno ste sa už stretli s ponukami na internete ponúkajúcimi ľahký zárobok, plat takmer zadarmo... stačí kliknúť na nejaké reklamné odkazy a môžete si zarobiť nejaké to €. V tomto prípade nejaký ten bitcoin. Tu Vás chcem upozorniť – dávajte si pozor na stránky tohto typu. Predtým, ako sa dáte na klikanie reklamných odkazov napr. na btclicks.com pozorne si pozrite a preštudujte pravidlá za akých a koľko môžete „zarobiť“. Väčšinou sú tieto stránky v angličtine a sľubujú horibilný zisk 4 – 5 satoshi (0,000 000 05 BTC) za klik na nejaký reklamný odkaz. Háčik pri týchto stránkach zväčša tkvie v tom, že Vám nevyplatia Váš profit pri kliknutí na jednu reklamu, ale až v prípade dosiahnutia určitého vopred daného počtu BTC. Vačšinou je to nejakých 0,1 mBTC čo sa úplnému laikovi nemusí zdať veľa práce, ale keď si uvedomíte, že 0,1 mBTC je 10 000 satoshi, tak by ste museli klikať na 20x reklám denne po dobu niekoľko mesiacov v kuse aby váš zárovok nakoniec činil 0,1 mBTC = 1,5 € . Pol roka klikania a prezerania reklám za 1,5 € to je výhra, ale nie zrovna pre toho, kto bude na tieto reklamy klikať :)

Aby ste v budúcnosti nepodľahli podobným lákavým ponukám, tak som pre Vás pripravil prevodnú tabuľkami medzi jednotlivými hodnotami BTC pri kurze 1BTC = 15 000 €, aby ste si to vedeli spočítať aj sami.

 

100 000 000 satoshi

1 000 mBTC

1 000 000 uBTC

1 BTC

15000

eur

10 000 000 satoshi

100 mBTC

100 000 uBTC

0,1 BTC

1500

eur

1 000 000 satoshi

10 mBTC

10 000 uBTC

0,01 BTC

150

eur

100 000 satoshi

1 mBTC

1 000 uBTC

0,001 BTC

15

eur

10 000 satoshi

0,1mBTC

100 uBTC

0,000 1 BTC

1,5

eur

1 000 satoshi

0,01mBTC

10 uBTC

0,000 01 BTC

0,15

eur

100 satoshi

0,001 mBTC

1uBTC

0,000 001 BTC

0,015

eur

10 satoshi

0,000 1 mBTC

0,1 uBTC

0,000 000 1 BTC

0,0015

eur

1 satoshi

0,000 01 mBTC

0,01 uBTC

0,000 000 01 BTC

0,00015

eur

Tým sa postupne dostávame k záveru, ktorý je však nemenej podstatný. BTC k sebe priťahuje peniaze, veľa peňazí a tým láka aj veľa podvodníkov a zlodejov. Tým, že sa všetko odohráva v prostredí internetu je hrozba o to väčšia a teda treba byť v každom prípade obzvlášť opatrný. Samotný pád kryptomeny je len jedným z možných rizík, ďalším sú hackeri pád burzy alebo zrušenie zmenárne. Preto treba používať bezpečné zariadenia, silné heslá, zabezpečené pripojenie k internetu, treba používať služby overených (zabehnutých) spoločností a sťahovať len bezpečné aplikácie a samozrejme dodržať určité investičné zásady:

1) nikdy neinvestovať do vysokorizikového aktíva viac prostriedkov, ako ste ochotní stratiť

2) neinvestovať všetky prostriedky len do jedného aktíva, veď kryptomien je toľko druhov ..

3) neveriť v krásne grafy z minulosti, lebo minulé zisky nie sú zárukou ziskov aj do budúcnosti

4) nesnažiť sa ísť proti hlavnému trendu.. (napr. ak BTC bude prudko oslabovať – treba s nákupom vyčkať, až prestane klesať a do času, kým začne znovu rásť.

5) naštudovať si viac materiálov o danej problematike napr. 

http://bitcoincz.cz

https://kryptomagazin.sk

6) neveriť zaručeným tipom na rast alebo pokles, lebo také nie sú. Ak by ich niekto mal, tak na nich v prvom rade bude chcieť zarobiť sám. Radšej sa treba spoliehať na svoj úsudok a zdravý rozum.

Kryptomeny sú novým fenoménom, či sa nám to páči alebo nie. Rovnako ako celá spoločnosť a planéta prechádza veľkou transformáciou, na naše dvere klopú moderné technológie na každom kroku. Priemyselná revolúcia 4.0 započala. Jej výsledkom by mal byť obrovský technologický a technický rozvoj vo všetkých vedeckých odvetviach. Rozvoj robotiky, umelej inteligencie, autonómnych vozidiel je len prvou kvapkou po ktorej môže nasledovať celý dážď inovatívnych technológií o ktorých sa nám dnes ani nezdá. Tak ako dinosaury neprežili pád asteroidu, tak ani moderný človek nemusí prežiť bez ujmy technologický boom tohto storočia. Zatváranie očí pred prichádzajúcou novou realitou nás však neochráni. Správne (včasné) informácie sú základ a vedomosti ako prospešné informácie využiť vo svoj prospech môžu byť tou správnou cestou, ako sa vyhnúť osudu dinosaurov.

Ak má niekto z Vás skúsenosti s obchodovaním s kryptomenami, dajte nejaký komentár k tomuto blogu, čím môžete prispieť k skvalitneniu jeho obsahu. Danej problematike sa totiž venujem príliš krátko a teda si ani neosobujem právo byť neomylný v tomto pre väčšinu ľudí novom prostredí. Dúfam, že Vás čítanie tohto blogu bavilo aj napriek jeho nadmernej dĺžke. Ak ste v ňom našli niečo zaujímavé  alebo inšpiratívne pre Vás samotných som rád, lebo viem, že jeho napísanie v takom prípade malo zmysel aj pre niekoho druhého. 

Keďže sa nám opäť pomaly  blíži čas vianočných sviatkov, tak Vám všetkým prajem štástné a veselé a PF 2018. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.


Už ste čítali?