Bude striebro najlepšia finančná investícia v našom živote?

Autor: Rudolf Trbušek | 10.8.2016 o 10:57 | (upravené 10.8.2016 o 11:03) Karma článku: 2,31 | Prečítané:  2166x

Nikto nevie teraz presne povedať, čo sa stane s cenami striebra v priebehu nasledujúcich 10-20 rokov. Zrejmé je však to, že striebra bude na zemi menej , ľudí bude pravdepodobne viacpeňazí v obehu bude oveľa viac ako dnes.

Možností na investovanie je v dnešnom svete veľa. O niektorých možnostiach sa medzi bežnými ľuďmi   hovorí viac ako o iných možnostiach. Každý Slovák pozná investovanie prostredníctvom termínovaných vkladov, vkladných knižiek, sporiacich a  iných bankových produktov. V posledných rokoch však zhodnotenie úspor uložených týmto spôsobom prináša zhodnotenie len minimálne zhodnotenie. (* pričom v krátkej budúcnosti u nás nie je možné vylúčiť ani negatívne úrokové sadzby, ktoré sa pomaly a nenápadne vkrádajú do nášho ekonomického slovníka). Určitá nedôvera Slovákov v alternatívne formy investovania je  zrejme spôsobená aj pre negatívne skúsenosti z minulosti (B.M.G. Invest, Horizont Slovakia  ...). Núkajú sa nám aj iné „zaručene správne“ a štátom často podporované možnosti investovania napr.  hypotekárne záložné listy, investičné (podielové) fondy, sporenie si cez DDS, DSS, stavebné sporenie, nákup akcií, dlhopisov a iných cenných papierov... Rôznych foriem investovania existuje bezpočet, každá forma investovania však prináša určité riziká spojené s investíciou.

V tomto blogu by som sa rád zameral na jednu alternatívu k vyššie uvedeným spôsobom investovania. Ide o uloženie časti úspor do drahých kovov – konkrétne striebra. Podľa viacerých investičných poradcov by mala investícia do drahých kovov predstavovať 10 -15 % majetku sporiteľa. Koľko máte uložené v striebre Vy? Ak patríte medzi väčšinu bežných Slovákov tak asi nič moc (okrem snubného prsteňa a nejakých manželkiných šperkov).

Striebro – Je chemický prvok, kov s označením  Ag - (lat. Argentum) známy ľuďom od staroveku. V prírode je pomerne vzácny a aj preto je považovaný za drahý kov. Zároveň je priemyselným kovom pre svoje vlastnosti v oblasti elektrickej či tepelnej vodivosti (* elektromobily, solárne panely, mobily resp. ich hromadná výroba môže predstavovať do budúcna výrazné zvýšenie dopytu po tomto kove). Vďaka schopnosti ničiť baktérie sa používa(l) už v dávnej minulosti v medicíne, ako aj na výrobu príborov a iných predmetov, ktoré prichádzali do styku s potravinami. Ľudia si už dávno všimli, že voda v striebornom pohári vydrží dlhšie „čerstvá“. Striebro sa považovalo za platidlo už v staroveku a túto vlastnosť si zachovalo do dnes. Obchoduje sa s ním na svetových komoditných burzách a aj preto jeho cena neustále kolíše. Vyznačuje sa pomerne vysokou volatilitou. Obchoduje sa v  amerických dolároch, čiže USD. Na burzách sa obchoduje v jednotke zvanej trojská unca so skratkou oz (*niekedy sa označuje tiež troyská odvodené od názvu francúzskeho Troyes – čo bolo v stredoveku obchodné centrum.  Unca je anglická jednotka hmotnosti ušľachtilých kovov ako zlato, striebro, platiny, mincí ...). 1 unca = 1 oz = 30,103 gramov.

Cena striebra -  Cena hociakej obchodovateľnej komodity sa dá vyjadriť rôznym spôsobom. Asi najznámejším je vyjadrenie ceny v peniazoch (€, USD). Cena striebra na svetových trhoch je veľmi premenlivá = volatilná. Dnes sa obchoduje v cene okolo 17,8 €/oz. V minulosti však bola cena striebra rôzna. V čase starovekého Egypta sa cena striebra rovnala cene zlata. Podrobné záznamy o cenách drahých kovov z historického obdobia (od roku 1792) môžete nájsť napr. na stránke http://www.kitco.com/charts/historicalsilver.html . Keď si človek pozrie, ako sa pohybovala cena striebra za posledných podvedzme 200 rokov, tak zistí, že sa nič podstatné nedialo až  zhruba do roku 2002 (*úmyselne opomínam udalosti (cenové pohyby) staršie, nakoľko najväčšie zmeny sa začínajú diať práve v súčasnosti.). V  roku 2002 bola cena striebra cca 5 €/oz. Do roku 2011 sa zvýšila cena na cca 30 €/oz. Ak by človek investoval v „správnom čase“, tak miera zhodnotenia investície by dosihala 600 % za 9 rokov =  to je výnos viac ako 66 % p.a.

Cena predmetov sa však môže vyjadriť aj v iných hodnotách (nie len v peniazoch). Je celkom zaujímavé vyjadrenie ceny priemerného bytu v Bratislave (60 m2) v  striebre. Takýto byt stál v roku 2002 - 46 740 €. Unca striebra stála v rovnakom čase cca 5 €. Keď porovnávate ceny predmetu v peniazoch nemusíte hneď vidieť, čo sa „skutočne“ deje. Pri pohľade na cenu „v alternatívnej mene“ je rozdiel zaujímavý a evidentnejší. Byt v BA o výmere 60 m2 stál podľa údajov NBS (viď. link nižšie) 779 €/m2 x 60 m2 = 46 740 € = 9 348 oz Ag.

http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/vybrane-makroekonomicke-ukazovatele/ceny-nehnutelnosti-na-byvanie/ceny-nehnutelnosti-na-byvanie-podla-krajov

V roku 2011 stál ten istý byť 1 671 €/m2 x 60 m2 = 100 260 € = 3 245 oz Ag. (*1 oz Ag stála dňa 27.4.2011 - 30,89 €). Celá krása uvedeného „alternatívneho pohľadu na cenu a hodnotu“ spočíva v tom, že aj keď nominálnej cene vyjadrenej v € narástla cena za byt viac ako dvojnásobne – tak cena bytu vyjadrená v oz Ag bola tretinová oproti roku 2002 !! (také lacné byty – no nekúp to :)

Zaujímavý príklad pre inšpiráciu č. 1

Pokiaľ by som vlastnil byt v BA v roku 2002 a predal by som ho za 46 740 €. Mohol by som si dovoliť kúpiť 9 348 uncí striebra. Po 9 rokoch sa cena striebra vyšplhala na 30,89 €/unca Ag, tak by mal 9 348 x 30,89 € = 288 759 €. Keby som tie isté peniaze uložil na termínovaný účet s úročením  5 % p.a. tak by som mal 72 509 € v roku 2011. Priemerná cena bytu v BA v roku 2011 bola 100 260 €.

Čiže za zakúpené striebro z roku 2002 z predaja bytu by si v roku 2011  mohol človek kúpiť 2 rovnaké byty a ešte by mu zostalo na účte 88 239 € v hotovosti :)

Zaujímavý príklad pre inšpiráciu č. 2

Keby mal človek nasporenú v roku 2002 sumu 16 225 €  a kúpil by za ne striebro, tak by ho mohol v roku 2011 predať za sumu rovnajúcu sa cene bytu.  Pre ľudí ako som ja, majúcich hypotéku s 30 ročnou dobou splácania znie možnosť získať byt bez hypotéky a mať ho splatený po 9 rokoch takmer neuveriteľne.

Pozn: uvedené príklady sú zaujímavé z teoretického hľadiska, z praktickej stránky by asi nebolo jednoduché manipulovať (skladovať) striebro v o hmotnosti ( 9 348 x 31,103 g = 290,75 kg). Zlato by bolo asi praktickejšie toho by bolo asi 60x menej (necelých 5 kg).

Problémom (psychologickým – vnútorným) každého investora do drahých kovov môže byť skutočnosť, že sa nie vždy  vydrží pozerať na pokles hodnoty svojich úspor v drahých kovoch a potom v strese predáva za „zlú cenu“ (Pri obchodovaní totiž platí presne to isté, čo v reálnom živote, že vždy máme nakupovať pri nízkych cenách a predávať pri vysokých cenách. Tak hovorí logika i zdravý sedliacky rozum. No stačí sa pozrieť na trhy v čase veľkej krízy alebo čistej eufórie (bubliny na trhu) a hneď je jasné, kto sa čistej drží logiky v čase keď mu tečie do topánok, alebo keď emócie diktujú rozumu čo má robiť). Od konca roku 2012 sa cena zlata a striebra prepadla o polovicu. Človek hľadiaci na „aktuálnu trhovú cenu“ by zistil veľmi nepríjemnú skutočnosť, že sa jeho majetok zmenšil takmer o polovicu. No investovanie do iných druhov aktív môže byť rovnako ak nie viac riskantné, len si to nejako nepripúšťame. Mohli sa o tom nedávno presvedčiť „investori“ na bitcoinovej burze Bitfinex.  Jeden hekerský útok spôsobil, že „zmizli“ bitcoiny v hodnote 65 mil. USD. Burza sa však rozhodla pre „zaujímavý krok“. Stratu bitcoinov solidárne rozdelí medzi všetkých investorov a zoberie im časť peňazí zodpovedajúcom 36 % z hodnoty účtov aj tých investorov, ktorých účty neboli napadnuté útokom.

Celkom trefne mi to pripomínalo prípad z Cypru, kde v roku 2013 banky najskôr zablokovali výbery peňazí z bankomatov (účtov) a potom následne "obrali" majiteľov  účtov nad 100 000 € o 20 % (a nazvali to eufemizmom „ dodatočné zdanenie“). Čo ak sa nám raz niekto rozhodne „dodatočne zdaniť“ všetky účty v bankách, DDS, DSS a sadzba bude napr.  90 alebo 100 %, alebo budú účty napadnuté „vyspelejším druhom hekerského útoku" pri ktorom prídeme o všetky úspory uložené vo svete virtuálnych peňazí ?!?

 Je práve teraz čas na investovanie do striebra? Drahé kovy od nepamäti priťahovali ľudí. Šperky zdobili nádherné ženy, stieborné príbory používali bohatí v minulosti na stolovanie a stieborné a zlaté mince boli zákonným platidlom v krajinách po celom svete.

Forma striebra – Investovanie do striebra sa dá ustkutočniť viacerými spôsobmi.

a) investovanie do fyzického striebra. Ide o najzaujímavejší spôsob investovania. Človek má fyzické striebro po ruke (alebo niekde v trezore).

Mince – najbežnejšie investičné mince sa razia o hmotnosti 1oz (unca). Investičná  minca je vyrobená v rýdzosti 999/1000 striebra a má na sebe označenú nominálnu hodnotu v mene štátu, ktorý ju vydal napr. 5 USD. Tzv. vnútorná cena investičných mincí (hodnota kovu) v nej obsiahnutá je výrazne vyššia ako nominálna hodnota vyrazená na samotnej minci. Razia sa však aj mince iných hmotností. Cena striebornej investičnej 1 oz mince sa pohybuje okolo 24 €. Zberateľské mince – tieto majú  okrem nominálnej hodnoty aj vyššiu zberateľskú hodnotu, nakoľko sa vyrazí len obmedzený počet mincí danej edície. Ak sa človek „moc nevyzná“ treba si nechať poradiť od odborníka, alebo , je  lepšie spoľahnúť sa skôr na mince s vysokou rýdzosťou resp. investičné mince, ktoré majú vyššiu likviditu.

Zliatky (tehličky) – je investičné striebro len v inej podobe. Vyrábajú sa v hmotnosti od niekoľkých gramov až po niekoľko kilogramové tehly. Cena je závislá od rafinéra a v zásade platí, že za tehličku s väčšou hmotnosťou človek zaplatí menej ako za viac tehličiek s nižšími hmotnosťami.

*Celosvetovo sa  v roku 2015 zobchodovali strieborné mince a zlatky v objeme 292 miliónov uncí (100 mil. v USA, 91 mil. v Indii a 101 mil. zvyšok sveta).

Pozor: tehličky sa môžu aj falšovať (nahradia sa iným lacnejším kovom atď.). Preto si treba  dávať pozor na ponuky striebra za nápadne nízke ceny (rozumej pod trhovou cenou). Pre relatívne nízku nákupnú cenu striebra sú síce častejšie predmetom falšovania tehličky vyššej hmotnosti, resp. zlaté tehličky. Preto sa javí ako menej riskantné kupovať striebro od zabehnutých predajcov na trhu. Ja keď 100 % istota nie je nikde.

Poznámka 1:  Investičné zlato (mince, zliatky) je oslobodené od DPH !

Poznámka 2: Výkupná cena striebra je v súčasnosti výrazne nižšia cca 50-70 % oproti nadobúdacej  cene ako výkupná cena investičného zlata (cca 80-90 %) nadobúdacej ceny.

TIP: Keďže sa ceny stále menia, a nemusíte vždy presne vedieť, kedy sú ceny najnižšie, je vhodné radšej investovať postupne po menších čiastkach a tým si zabezpečíte kúpu za priemernú cenu v danom období.

b) investovanie do striebra na burze. V dnešnej dobe nie je problém si pre človeka zriadiť účet u brokerskej spoločnosti a začať s pár stovkami € obchodovať s ETF akciami, zahraničnými menami na FOREX trhu, alebo komoditami. Pre vysokú volatilitu striebra však táto možnosť môže znamenať aj pravý opak úspešného investovania. Pri vysokej „vsadenej“ pozícii môže aj posun v cene o pár € opačným zmerom znamenať neobmedzenú stratu.

 Príklad: Obchodovanie jedného LOTu kontraktu striebra vyžaduje margin (zálohu – stav na účte obchodníka vo výške 1 338 €. S týmto objemom si však zabezpečí obchodovanie so striebrom v hodnote až 99 000 € !!! (pomocou tzv. pákového efeku). Preto sa dá zarobiť na obchodovaní na burze aj pri malom pohybe ceny. Ak by sa  cena na trhu zmenila o 0,5 € (napr. by stúpla cena striebra z 19,50 €/oz na 20,00 €/oz, tak by investor zarobil 2 200 €. Takáto zmena ceny môže nastať na trhu hocikedy v priebehu niekoľkých minút. Čiže pár minút stačí na zarobenie ročného platu pracovníka zarábajúceho minimálnu mzdu v SR, no ak by sa cena pohla opačným smerom, a klesne len o 0,25 €, tak investor vynuluje celý svoj účet. Obchodovať sa dá na menším objemom (tzv. mini-lotom, resp. mikro-lotom = 1/100 LOTu). Minimálny objem na konkrétny obchod  obchodovania so striebrom sa nachádza  niekde okolo 13,38 €.

Výhody investovania na burze:

  • Človek dokáže zarobiť veľké sumy aj na malých posunoch ceny
  • Človek  môže zarobiť bez ohľadu na to, či cena striebra stúpa alebo klesá

Nevýhody investovania na burze:

  • Človek musí mať skúsenosti resp. znalosti z obchodovania
  • Finančná a časová náročnosť (hlavne pre neúpsešných investorov :)
  • Obchodovanie je vysoko-rizikové strata môže dosiahnuť  100 % investície (stáva sa pomerne často !!)
  • Človek nemá fyzicky striebro pri sebe
  • Pri vysokých zmenách ceny, môže byť obchodovanie (po)zastavené !
  • Celosvetovo sa obchoduje väčší objem striebra ako je objem vyťaženého striebra
  • Možné manipulácie s cenami striebra robené veľkými investormi

c ) Strieborné certifikáty. Niektoré špecializované spoločnosti ponúkajú certifikáty na striebro, ktoré „má byť“ uložené niekde v trezore. Certifikát oprávňuje vlastniť majiteľa toto striebro, ale nemá ho v rukách. Môže sa stať, že toto striebro nakúpi investor, predá a v podstate ho ani neuvidí. Výhodou je, že sú tieto certifikáty pomerne likvidné, avšak nevýhodou je práve skutočnosť, že striebro investor nemá fyzicky k dispozícii.

V minulosti ponúkali strieborné certifikáty aj vlády niektorých štátov (USA od 1878 – 1923). Tieto certifikáty boli zameniteľné za strieborné dolárové mince. Jeden takýto 1 000 dolárový certifikát z roku 1891 bol v roku 2013 vydražený v Kalifornii za 2,6 milióna dolárov.

Pozor: niektoré firmy si v minulosti účtovali poplatky za uloženie zlata/striebra v trezore, aj keď bolo dokázané, že fyzicky tam to striebro/zlato nebolo.

d ) Strieborné účty. Údajne ich ponúkajú napr. švajčiarske banky. Sú podložené skladovaním striebra. Investor v tomto prípade taktiež nemá vlastné fyzické striebro, ale má nárok na istý obnos striebra.(*neviem ohodnotiť - nemám vlastnú skúsenosť)

Cena striebra v budúcnosti:

Na začiatok je potrebné povedať, že nikto nevie predpovedať ceny striebra (vlastne ceny ničoho). Predpovede ekonómov, analytikov, obchodníkov sú vyjadrením ich osobného názoru. Uvediem však pre ilustráciu niektoré zaujímavé predpovede o ktorých som sa dočítal v poslednom čase :Keith Neumeyer riaditeľ spoločnosti First Majestic Silver corp. (druhý najväčší producent striebra v Mexiku) sa domnieva, že striebro do konca roku 2019 môže dosiahnuť cenu 140 USD/oz. Doug Casey  riaditeľ investičnej spoločnosti Casey Research tvrdí, že cena zlata podľa neho vzrastie v nasledjúcich rokoch minimálne trojnásobne a cena striebra možno ešte viac.

Zaujímavou veličinou je sledovanie vzájomného pomeru ceny a zlata. Na zemi sa podľa niektorých odhadov nachádza 15x viac striebra ako zlata. Takže logicky by malo byť zlato 15x drahšie ako striebro. V súčasnosti stojí 1oz Ag – 17,8 € a 1oz Au – 1 212 € (zlato je teda 68x drahšie ako striebro). V posledných 15 rokoch v zásade vždy, keď sa pomer zlata a striebra dostal do pásma 70-80 násobku sa následne tento pomer prepadol k 40 násobku v nasledujúcom období.

Príklad: Ak by aj cena zlata zostala nezmenená, tak aby bol zabezpečený „správny pomer“  stanovoval, že sa musí cena striebra časom dostať na úroveň cca 30 - 50 €/oz Ag.

Podľa niektorých analytikov budú pri súčasnom tempe dopytu po striebre zo strany priemyslu a investorov dostupné zásoby  striebra  na zemi vyťažené  v priebehu niekoľkých nasledujúcich dekád. (Je teda pravdepodobné, že väčšina z nás sa dožije času, keď sa všetko dostupné striebro na zemi vyťaží ?!

Fikcia ci realita? Blíži sa kolaps finančného systému? Niektoré teórie označované ako konšpiračné (resp. neštandardné teórie niektorých ekonómov a vizionárov) hovoria, že po ekonomickej kríze z rokov 2007-2009 nás čaká kríza oveľa väčšia, ktorá môže znamenať zánik finančného systému v podobe v akej ho poznáme v súčasnosti. Globálny krach akciových, dlhopisových trhov nás zbavia dôchodkových úspor, záporné úrokové sadzby spolu so záchranou bánk bude znamenať obratie ľudí o úspory na účtoch, deflácia a neúspešné pokusy centrálnych bánk povedú k ďalšiemu hromadnému tlačeniu peňazí z ničoho („vrtuľníkové peniaze“), čo zákonite povedie k znehodnoteniu všetkých tradičných mien (USD, €, jen, libra ...).  Alebo nastane pravý opak inflácia vo svojej ozrutnej podobe – hyperinflácia podobná tej v predvojnvom Nemecku, ktorá spôsobí obrovskú nezamestnanosť, nedôveru v štandardnú menu a ľudia začnú hľadať bezpečný prístav pre svoje ušetrené peniaze. Týmto prístavom bude tak ako často v histórii v čase veľkých otrasov zlato a striebro.

Zamyslenie: Koľko je na svete oficiálne vyštudovaných ekonómov? Milión? V takom prípade by teda v štandardnom svete nemali existovať ekonomické krízy a recesie, či áno? Veď keď všetci "normálni" ekonómovia vedia, čo je správne a čo treba urobiť, aby sa kríze predišlo, tak by sa tak malo učiniť. Keďže však pri aktuálnom vysokom  počte ekonómov máme aj veľký počet kríz, je podľa mňa na mieste otázka, či nie je chybný model vnímania sveta z pohľadu štandardnej ekonómie?

Pri každej forme investovania, by si mal človek najskôr zvážiť pomer potenciálneho  rizika a potenciálneho zisku. Keď je teraz cena striebra na úrovni 17,80 €/oz, tak v najhoršom prípade môže v budúcnosti spadnúť? Pravdepodobne by nemala spadnúť pod výrobné náklady... t.j. striebro sa asi nebude nikdy rozdávať ľuďom zadarmo :) Kde je však potenciálna horná hranica ceny striebra v budúcnosti, to ponechávam len na vašej fantázii.

Nikto nevie teraz presne povedať, čo sa stane s cenami striebra v priebehu nasledujúcich 10-20 rokov. Zrejmé je však to, že striebra bude na zemi menej ako dnes, ľudí bude pravdepodobne viac ako dnes a peňazí v obehu bude oveľa viac ako dnes. Je dokonca možné, že investícia do striebra môže byť najlepšou investíciou, ktorá sa vyskytuje možno raz za život. Je na každom z nás, či sa zúčastní na nadchádzajúcom „prevode bohatstva“ len ako prizerajúci, alebo aj využije  svoju životnú príležitosť.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?