Musí stáť dovolenka tisíce eur?

Autor: Rudolf Trbušek | 4.8.2016 o 9:46 | Karma článku: 10,60 | Prečítané:  4665x

Aj vy by ste radi niekam cestovali, ale ponuka cestovných kancelárií Vám nevyhovuje?Máte záujem o krátky pobyt v destinácii, ktorú neobsahuje ponuka cestovných kancelárií?V takom prípade je vhodné zvoliť cestovanie na vlastnú päsť

Vyskladanie si vlastného zájazdu, alebo hľadanie zaujímavej alternatívy namiesto ponuky z CK zaberie síce trochu času (niekedy aj viac :), no treba sa pousilovať, lebo výsledok zväčša stojí za to. Na začiatok treba upozorniť, že tento spôsob cestovania, nie je vhodný pre ľudí netrpezlivých, ktorí majú radi všetko hneď a bez starostí (najlepšie all inclusive – za niekoľko tisíc €... no nekúpte to).

Pre všetkých ostatných aj ľudí, ktorí majú hlbšie do vrecka, resp. len jednoducho nemajúcich záujem vyhadzovať premrštené peniaze za letnú dovolenku, ponúka internet široké pole možností. V tomto článku som sa zameral najmä na dve najdrahšie položky každého dovolenkového pobytu – dopravou a ubytovanie.

1) DOPRAVA – Pokiaľ chcem pobyt niekde v Portugalsku, Španielsku, alebo na juhu Grécka, asi nebude vhodné vyberať si cestu autobusom, resp. autom. Teda ak nie som ich fanúšik, alebo masochista vyžívajúci sa v tortúre spôsobenej 2 dňovou cestou do vybranej destinácie. Lietadlo je vhodným dopravným prostriedkom na veľké vzdialenosti, za predpokladu, že sa človek príliš nebojí lietania (resp. pádu lietadla).

S vyhľadaním spojenia nám pomáha veľké množstvo stránok. Mne osobne sa páči táto: https://www.rome2rio.com/ (stačí zadať miesto odkiaľmiesto kam chcete cestovať a stránka Vám ponúkne najvhodnejšiu alternatívu. Zároveň sa dozviete približnú cenu a taktiež aj názov lokálneho dopravcu).

Pokiaľ viete, že chcete cestovať lietadlom, tak v tom prípade je mojim favoritom  KIWI.com (bývalý SKYPICKER). Jedná sa pôvodom o český startup, ktorý na predaji lacných leteniek zarába milióny: https://www.kiwi.com/sk/

Tento vyhľadávač ponúka pekné vizuálne užívateľské prostredie a veľa možností pre vyhľadávanie leteckého spojenia v rámci celého sveta. Slovenská lokalizácia stránok Vám uľahčí nájdenie letenky podľa svojho gusta (od najlacnejších...po drahšie ale bez „zbytočných“ prestupov).

Človek si môže zakúpiť lístky (letenky) na stránke dopravcu, alebo aj stránke vyhľadávača leteniek. Ceny leteniek prostredníctvom vyhľadávačov sú vyššie o pár eur, ako ceny priamo u dopravcu. Prevádzkovateľ stránky KIWI.com však garantuje, že keď si človek kúpi letenky u nich, a nestihne prestup kvôli zmeškanému letu – zabezpečí na vlastné náklady dopravu osoby do žiadanej destinácie na vlastné náklady. V praxi som nevyužil, ale vyzerá to celkom zaujímavo.

Pri kúpe letenky je dátum kúpy z hľadiska ceny letenky veľmi dôležitý. V zásade platí, že čím skôr je letenka zakúpená, tým je lacnejšia. Býva to však dosť relatívne, nakoľko cena za let do rovnakej destinácie môže byť absolútne odlišná, v závislosti od zvolenia si konkrétneho dopravcu (klasické let. spoločnosti, low cost = RYANAIR, WIZZ AIR), času odletu alebo času kúpy letenky (niekedy bývajú promo akcie atď).

Príklad: Dňa 27.9.2016 letia z Viedne na Rodos (GR) 2 lietadlá low cost spoločností: fly NIKY – za 150 €, Tuifly – za 30 €. Pri 4 člennej rodine môže byť takto spiatočný let o 960 € lacnejší.

Pozor: To čo sa javí na prvý pohľad ako lacnejšia možnosť, nemusí byť vždy aj najvýhodnejšie. Dodatočné poplatky (sankcie) môžu cenu letenky riadne predražiť.

- Low-cost letecké spoločnosti často nelietajú priamo do cieľovej destinácie turistu, ale na „lacnejšie“ letiská vzdialené od cieľa 10-ky aj 100-ky kilometrov.  Pri letoch z Bratislavy vychádzajú v tomto porovnaní zle podľa mojich skúseností napr. Barcelona – letisko pri meste Girona (90 km od Barcelony), Brusel – letisko pri Charlorei (55 km od Bruselu - momentálne kvôli nášmu predsedníctvu EÚ zmenené na bližšie letisko Zaventem), Paríž – letisko pri Bouvais (80 km od Paríža vzdialené viac ako hodinu cesty autobusom!) Z tohto hľadiska sa mne osobne páčili letiská v Malage a na Malorke (pár minút cesty busom od pláže a hotelu.

- Treba si dať pozor aj na veľkosť príručnej batožiny. Do príručnej batožiny je možné zobrať si na palubu lietadla len batožinu o určenom rozmere a váhe (RYANAIR - 1 ks príručnej batožiny do hmotnosti 10 kg s rozmermi 55 x 40 x 20 cm a 1 ks malej batožiny s rozmermi 35 x 20 x 20 cm, WIZZ AIR 1 ks príručnej batožiny do hmotnosti 10 kg 42 × 32 × 25 cm).

Tip: Ruksak alebo kufor, ktorý nemá pevné steny, je možné naplniť viac o pár cm ako sú uvedené rozmery a aj tak prejde cez kontrolný stojan bez pokuty, ak však máte kufor s pevnými stenami väčších rozmerov – máte smolu.

Ak Vaša batožina presiahne uvedené rozmery a budete mať tú smolu že zamestnanci na letisku budú mať chuť zrovna merať batožinu, tak si môžete k cene lacnej letenky priplatiť aj desiatky eur navyše. Niekedy je zábavne na letisku sledovať osoby, ktoré sa snažia silou-mocou vtesnať väčšiu batožinu do menšieho otvoru v pristavenom meracom paneli :) (teda za predpokladu, že sa to netýka Vás samotných). Menej zábavné však býva, ak sa niektorým osobám podarí „prepašovať obrovskú batožinu“ až do lietadla a potom na mieste zistia, že sa im batožina nezmestí do príslušnej priehradky nad hlavou.  Čiže meranie batožiny má aj svoje reálne praktické opodstatnenie a nejedná sa „len o ľahký prostriedok zárobku na neznalom cestujúcom“.

Týždeň pred samotným odletom si treba urobiť on-line check in (vyplnenie údajov o cestujúcich, zvolenie si miesta na sedenie – za príplatok si človek môže vybrať miesto, bez príplatku dostane pridelené. V tomto bode nemôžem nespomenúť, že sa RYANAIR veľmi zlepšil oproti minulosti, keď človek nemal pridelené svoje sedadlo a v odletovej hale sa ľudia často snažili navzájom predbiehať v snahe vybrať to najlepšie miesto. Teraz hneď pri check in-e človek zistí svoje miesto v lietadle.

Potom si treba už len vytlačiť letenky a hurá môžeme letieť ...

2) UBYTOVANIE –  Pri vyhľadávaní ubytovania sa mi osvedčila stránka http://www.booking.com

Široká ponuka ubytovania vo všetkých bežných turistických destináciách z celého sveta. Rôzne filtre vyhľadávania hotelov podľa počtu ***, ceny a ďalších možných kritérií, alebo si len človek jednoducho klikne na mapu v lokalite, kde by chcel byť ubytovaný a stránka mu hneď odhalí, ktoré hotely sú v danom termíne ešte voľné a aj cenu za ubytovanie za zvolenú kategóriu izby.  Určite sa oplatí zaregistrovať sa a po niekoľkých ubytovaniach prostredníctvom tejto stránky človek získa dodatočnú zľavu 10 % pri väčšine ďalších ubytovaní.

Pri objednaní pobytu sa neplatí nič vopred. Platí sa až pri ubytovaní na mieste. Väčšinou je potrebné debetnou kartou zaručiť rezerváciu (peniaze si však nestrhávajú). Výhodou sú aj hodnotenia jednotlivých hostí a celkové hodnotenie hotela. Po absolvovaní pobytu aplikácia umožní človeku vykonať vlastné hodnotenie a tým pomôcť pri rozhodovaní aj ďalším dovolenkárom.

Veľmi sa mi páči možnosť zrušiť rezerváciu bez sankcie v zásade do pár dní pred odchodom na dovolenku. Predsa človek nikdy nevie, čo sa môže stať a storno poplatky v klasických cestovných kanceláriách môžu byť likvidačné pre rodinný rozpočet (zaplatiť 100 % z ceny zájazdu, lebo som týždeň pred odletom zistil, že nemôžem alebo nechcem odcestovať by sa asi nepáčilo nikomu).

Poisťovne ponúkajú síce možnosť poistiť sa proti stornovaniu zájazdu. Toto však pokryje zväčša len prvý variant a to ten, že som „nemohol“ ísť na dovolenku z objektívnych príčin (choroba, úmrtie v rodine ...). Ak sú príčiny subjektívne, tak má človek smolu a poistenie mu nepomôže.

Pre osoby bez väčších znalostí cudzích jazykov je určite výhodou slovenská lokalizácia stránky. Stačí si vytlačiť potvrdenie o rezervovaní, ktorým sa preukážete na recepcii hotelu a to je všetko.

Alternatívou je výhľadávač na stránke http://www.trivago.sk s ktorým zatiaľ nemám osobné skúsenosti. Mal by však vedieť vyhľadávať vo viacerých portáloch (napr. hotels.com, booking.com) čo by mohla byť jeho výhoda oproti samotnému booking.com – uvidíme v budúcnosti.

TIP: Cena ubytovania je veľmi závislá od obdobia (sezóny) v ktorej sa na dovolenku chystáte. Izba v hoteli počas hlavnej turistickej sezóny (jún-august v Európe), môže byť aj násobne drahšia ako cena za túto izbu mimo hlavnej turistickej sezóny. Niekedy sa dá celkom ušetriť, ak sa ide na dovolenku už v máji alebo potom v septembri.  Aj dovolenka v tomto období má svoje čaro. Človek sa aspoň vyhne najväčším horúčavám, húfom turistov a počasie môže byť rovnako pekné.

Dôležité: cena ubytovania je uvádzaná vždy za 1 izbu (2 osoby). V zásade je teda výhodnejšie, ak cestujú dve osoby, lebo je ubytovaný sám, tak zbytočne veľa preplatí.

3) POISTENIE Keďže cestovné kancelárie ponúkajú za príplatok cestovné poistenie, je vhodné nad ním určite popremýšľať aj pri individuálnej ceste do zahraničia na dovolenku. Za pár eur na deň tým človek zabráni prípadným budúcim vysokým výdavkom pri prípadnom úraze (strate dokladov), alebo ak z nedbanlivosti spôsobí škodu na cudzom majetku..

Väčšina poisťovní ponúka poistenie online – len netreba zabudnúť, že poistiť sa treba ešte pred odchodom na dovolenku a nie až po vzniku poistenej udalosti. Potom by to už bol poisťovací podvod za ktorý hrozí podľa § 223 Trestného zákona trest odňatia slobody na 1 až 5 rokov. (Čo je o dosť viac ako hociktorá dovolenka J

Poznámka: Ak človek nechce platiť za poistenie, tak je vhodné si vybaviť Európsky preukaz zdravotného poistenia v svojej zdravotnej poisťovni a ten si zobrať so sebou na dovolenku.

4) DOKLADY -  Do krajín EÚ sa dá cestovať na občiansky preukaz. No cestovný pas je istota a pre deti osoby mladšie ako 15 rokov nevyhnutnosť. Je vhodné si s dostatočným časovým predstihom skontrolovať platnosť cestovných dokladov pred samotnou cestou, nakoľko vydanie nového cestovného dokladu v lehote 30 dní stojí 33 €, avšak vydanie pasu do 2 dní je až 3x drahšie.

Pozor: Aj ČR je zahraničie !

Tip: Pred cestou je vhodné si urobiť kópie cestovných dokladov (odfotiť do mobilu), nakoľko sa tým zjednoduší vystavenie náhradného dokladu v prípade straty (krádeže) dokladov v zahraničí.

5) PENIAZE – Peniaze vždy až na prvom mieste. Tak prečo i nich píšem až na záver? Faktom je, že sa bez nich nezaobídeme ani na dovolenke. Nákupy, suveníry, fakultatívne zájazdy ... všetko niečo stojí a preto na to netreba zabúdať pred cestou. Z vlastnej skúsenosti viem, že aj keď si človek dopredu naplánuje dovolenkový rozpočet, tak konečný účet sa vždy nejakým spôsobom nafúkne ako balón. Treba na to myslieť a pribaliť si nejaké peniaze v hotovosti a platobnú kartu.

Pozor: Dnešný svet je zvláštne a často nebezpečné miesto. Na teroristov možno človek našťastie nenatrafí pričasto, čo sa však nedá povedať o vreckových zlodejoch a mladých často nadrogovaných ozbrojených výrastkoch. V takom prípade je vhodné mať po ruke pár € alebo USD, ktoré Vám chýbať veľmi nebudú, ale život Vám zachrániť môžu.

Štastnú cestu!

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?