Prečo sa nevieme postarať sami o svoje úspory?

Autor: Rudolf Trbušek | 1.8.2016 o 14:19 | (upravené 1.8.2016 o 14:30) Karma článku: 10,28 | Prečítané:  6171x

Každý človek sa musí naučiť hospodáriť s peniazmi. Ak sa to nenaučí, tak skrachuje, resp. sa o jeho peniaze rád „postará niekto iný“. Často sa stáva, a vtedy treba zbystriť pozornosť, keď sa o naše peniaze začnú zaujímať iní ľudia

Tak ako väčšina ľudí mysliacich na svoju budúcnosť som mal uzatvorený 3. dôchodkový pilier. Sporenie na zabezpečenie svojej budúcnosti s tým, že aj zamestnávateľ môže niečo prispieť,  sa javí na prvý pohľad ako rozumný spôsob investovania do budúcnosti. Prišiel však rok 2014 a s ním súvisiace zmeny v legislatíve. DDS sa snažili ľudí presvedčiť, aby podpísali  dodatky k zmluvám. Štát zaviedol opätovne možnosť zníženia daňového základu o zaplatené príspevky do 3. piliera.

No ani takýto ústupok mnohých ľudí nenalákal, nakoľko sa celkom nevýhodne zmenili podmienky na ukončenie sporenia = ODSTUPNÉ bolo zákonom zrušené. Sporiteľ sa pri zmluve uzatvorenej do konca roku 2014 mohol rozhodnúť a  zrušil zmluvu s tým, že mu bolo vyplatených 80 % hodnoty účtu. Po novom takáto možnosť neexistuje. Človek si môže vybrať raz za 10 rokov len svoje nasporené peniaze, pričom k peniazom od zamestnávateľa sa dostane údajne až na dôchodku *  Budú tu však ešte DDS o 30-40 rokov? Čo ak skrachujú, alebo investujú takým spôsobom, že znehodnotia dôchodkové úspory sporiteľov. Nehovoriac o možnosti negatívnych úrokových sadzieb (pri určitej inflácii) to znamená určité znehodnotenie úspor.

Analytici a ekonómovia hovorili, že je to krok správnym smerom, nakoľko, ak si šetrím na dôchodok, je predsa absurdné, aby som si tie peniaze „prejedol“ ešte pred dôchodkom. DDS dokonca vyhlasovali, že výber peňazí pred dosiahnutím dôchodkového veku (prejedenie peňazí) ide proti sporiteľom a teda navrhované zmeny (nemožnosť výberu peňazí zo svojho účtu) sú v prospech sporiteľov.

Zvrátenosť daného tvrdenia spočíva v tom, ak niekomu zoberiete peniaze a ešte mu pri tom tvrdíte, že je to v jeho prospech.

Ďalším príkladom z nedávnej doby sú hypotéky. Väčšina mladých pracujúcich ľudí si dnes môže zabezpečiť vlastné bývanie, len ak si vezmú na krk hypotéku. To znamená v mnohých prípadoch záväzok  celoživotného splácania nového bývania. Tento rok ma preto veľmi potešila možnosť splatiť aj bez sankcií časť hypotéky predčasne. Vďaka novele zákona  je tu možnosť splatiť časť hypotéky bez poplatku pri výročí uzatvorenia zmluvy (do 20 % hodnoty úveru), resp. mimo viazanosti splatiť predčasnú splátku hypotéky len so sankciou 1 %. * väčšina bánk si účtovala poplatok od 4-5 %. T.j. pri predčasnej splátke 5 000 € zaplatil od 200 – 250 € za nič :)

Každý kto má možnosť predčasne splatiť časť úveru sa určite potešil, hlavne ľudia s hypotékou s dlhšou dobou viazanosti. V médiách sa však objavili aj hlasy niektorých zástupcov bánk s tvrdením, že je to návrh poškodzujúci  samotných klientov bánk, keďže v konečnom dôsledku sa budú musieť zvýšiť niektoré poplatky, ktorými si banky vykryjú tento výpadok v príjmoch.

Znovu bolo z finančného  sektora počuť hlasy o tom, že je v neprospech klienta znížiť neprimerane vysoké zmluvné pokuty. Akoby platenie týchto sankcií bolo v prospech klientov!! :)

Žijeme v zaujímavej spoločnosti, kde každú výhodu možno prezentovať aj ako nevýhodu. Vo svete, kde sa finančné inštitúcie nechcú dobrovoľne vzdať našich ťažko zarobených peňazí a radšej budú tvrdiť nezmysly o tom, ako im veľmi záleží na tom, aby nás ochránili pred sebou samými.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?