Banány sú toxické.

Autor: Rudolf Trbušek | 16.5.2016 o 18:00 | Karma článku: 4,53 | Prečítané:  2342x

Žijeme v uponáhľanej dobe. Na každého z nás sa rúti mnoho podnetov a informácií zo všetkých strán.Kvalita (pravdivosť) prichádzajúcich informácií je mnohokrát otázna. Často nemáme ani čas si overiť z alternatívnych zdrojov pravdu

Jednou z posledných „zaručene pravdivých“ informácií, ktoré sa  ocitli v mojej e-mailovej schránke bol e-mail s vážnym obsahom upozorňujúcim na škodlivosť konzumácie niektorých druhov banánov. Text e-mailu bol zhruba nasledovný:

"Buďte opatrní, když kupujete banány. Čtěte pozorně, co znamenají tyto samolepky

Určitě jste si alespoň jednou v životě všimli nálepky na banánu, ale přemýšleli jste nad tím, jakou informaci obsahuje?

1) Pokud je na etiketě 4 místný kód, který začíná číslem 3 nebo 4, tak byl banán pěstován podle principu tzv. intenzivního zemědělství, který také zahrnuje použití hnojiv a pesticidů.

2) Je-li na etiketě 5 místný kód, který začíná číslem 9, tak byl banán vypěstován tradiční, tzv.organickou metodou, bez použití pesticidů a hnojiv!

3) Pokud je na etiketě 5 místný kód, který začíná číslem 8, tak se jedná o výrobek geneticky modifikovaný, běžně známý jako GM!"

Ako naschvál banán, ktorý som mal pripravený na raňajky patril do prvej kategórie, t.j. podľa pôvodného autora e-mailu bol vypestovaný za použitia množstva hnojív (pesticídov) a iných životu nebezpečných látok. V prvom okamžiku ma prešla chuť na raňajky, no zároveň som začal pátrať na Google (ktorý vie všetko), či to môže byť pravda, alebo sa jedná o obyčajný hoax. Zakončenie e-mailu adresujúce výzvu čitateľovi mysliacemu na svoje zdravie, aby tento e-mail preposlal ostatným známym, aby aj ostatných konzumentov oboznámil s vážnosťou situácie v záujme ochrany ich  zdravia - už táto samotná výzva napovedala aká je vierohodnosť obsahu daného e-mailu. 

Pár klikov na webe ma doviedlo napr. k stránkam:

http://najky.webnoviny.sk/viete-co-znamenaju-nalepky-ovoci-ktore-kupujeme-obchodoch/

http://babskeveci.sk/budte-opatrni-ked-kupujete-banany-citajte-pozorne-co-znamenaju-tieto-nalepky-na-nich/

Obsah stránok sa nápadne podobal doručenému e-mailu. Pochybnosti preto ostali, tak čo s tým? Poslať e-mail ostatným známym, aby boli aj oni varovaní pred hroziacim nebezpečenstvom, ktoré na nich číha v obchode?

Radšej som sa s dotazom obrátil na Štátnu potravinovú a veterinárnu správu SR. Keď mi prišla odpoveď, bolo jasné, že správa bola falošná = HOAX (jeden z mnohých šíriacich sa internetom).

Hurá - takže kúpený banán  v hypermarkete za akciovú cenu je bezpečný? V dnešnom svete je všetko tak trochu relatívne. Svet nie je čierno-biely a na každú položenú otázku existuje viac strávnych odpovedí. Závisí len od uhla pohľadu. Pesticídy sa používajú vo veľkom množstve pri pestovaní banánov. Zdravotné problémy majú pracovníci plantáží aj ich rodinní príslušníci. No podľa výskumu vedcov v Nemecku (zverejnenom v jednom dokumentárnom filme o pestovaní banánov) sa zvyšky pesticídov nachádzali v testovanej vzorke len v šupke z banánov, no pod šupkou už nie. Takže banány sú OK  :) , teda ak nepatríte medzi osoby pracujúce na plantážach, kde sa pestujú.

Zoznamy pesticídmi znečisteného ovocia sa líšia v závislosti od informačného zdroja, ale v zásade sa tvrdí, že sú najviac znečistené :

  • Jablká
  • Jahody
  • Hrozno
  • ...
  • Banán si každý človek pred konzumáciou obyčajne olúpe - takže sme relatívne v bezpečí. 

    Ale čo také jahody a jablká, ktoré sú taktiež postrekované, ale podľa niektorých odborníkov na zdravú výživu je to najlepšie v šupke? 

  • Ak chceme prežiť bez úhony, asi nám ostáva už len používať zdravý rozum pri prijmaní informácií a  mať šťastnú ruku pri výbere v obchode, no najlepšie bude, keď si človek vypestuje svoje vlastné potraviny.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?