Mesiac práce bez nároku na dovolenku

Autor: Rudolf Trbušek | 12.8.2013 o 18:30 | (upravené 12.8.2013 o 19:53) Karma článku: 7,12 | Prečítané:  1331x

V práve platí zásada, že neznalosť zákona neospravedlňuje. Niekedy však človek neznalosťou práva môže ukrátiť sám seba. Pracovné pomery vznikajú a zanikajú a preto treba byť ostražitý aj pri uzatváraní tohto právneho úkonu.

 Rudolf Trbušek

 

 

 

 

Pri vzniku pracovného pomeru by si človek myslel, že je jedno či pracovný pomer vznikol od 1.1.2013 alebo až od 2.1.2013. V skutočnosti je tam rozdiel len jeden deň, ktorý je aj tak štátnym sviatkom, počas ktorého väčšina ľudí ani nepracuje. Pre zamestnanca je však nevýhodné uzatvoriť pracovnú zmluvu počas mesiaca vďaka ustanoveniu § 102 Zákonníka práce, ktorý hovorí, že „Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.“

Ak teda človek nastúpi do práce od 2.1.2013 nevzniká mu nárok na dovolenku za január, hoci odpracuje rovnaký počet dní v roku ako odpracuje zamestnanec, ktorý má v pracovnej zmluve uvedený deň nástupu do práce 1.1.2013 :) Ak má človek nárok na dva dni dovolenky za mesiac práce, tak je podľa mňa celkom nespravodlivé, ale bohužiaľ zákonné, aby nemal nárok ani na deň dovolenky, ak odpracoval viac ako polovicu mesiaca.

Uvedené sa netýka len januára, ale všetkých mesiacov v roku. Dávajte si preto pozor na to, od ktorého dňa nastupujete do práce. Ak sa nechcete „dobrovolne“ pre neznalosť zákona pripraviť o 1,5 dňa (resp. dva dni dovolenky), tak neuzatvárajte novú pracovnú zmluvu s dátumom iným ako prvý deň v mesiaci.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?