Mobil - spoločník

Autor: Rudolf Trbušek | 11.8.2013 o 20:42 | (upravené 11.8.2013 o 22:28) Karma článku: 3,36 | Prečítané:  608x

Mobily používame už takmer dvadsať rokov, avšak toto zariadenie sa stalo našou súčasťou viac ako by sme si vedeli v minulosti predstaviť.

 

Je zaujímavé sledovať, ako používanie technológií mení návyky a správanie ľudí. Mobilné telefóny sa stali našou integrálnou súčasťou, bez ktorého si väčšina z nás nevie predstaviť svoje každodenné fungovanie. Mobil používame ako svojho osobného asistenta, bez ktorého sa nevieme už nikam pohnúť. Už to nie je len klasický telefón, t.j. prístroj na telefonovanie a písanie SMS. Používame ho na robenie poznámok, namiesto budíka, hodín, počúvanie pesničiek - rádia, sledovania filmov, pripojenie k internetu, fotoaparátu, GPS, hranie hier a má mnoho ďalších možností využitia. Jednoducho mobily nahrádzajú čoraz viac prístrojov v našom okolí a ich výrobcovia to vedia a snažia sa do mobilu vtesnať čoraz viac nových technológií. Niekedy je tých technológií a funkcií až príliš :)

Kde sú tie časy, keď existovali len pevné linky a telefónne automaty. Na jednej strane teraz je človek neustále v kontakte so svojimi blízkymi, priateľmi či obchodnými partnermi, no na strane druhej sme viac stresovaní a zväzovaný novými technológiami. Do úzadia záujmu spoločnosti sa dostávajú možné riziká škodlivosť mobilov a elektromagnetického žiarenia na naše zdravie. Negatívnym dôsledkom používania mobilov je tiež riziko odpočúvania a sledovanie súkromia prostredníctvom týchto zariadení, ako aj bezpečnostná hrozba pre používateľa rôznych aplikácií (programov) a využívania internetu cez telefon. Už sme si zvykli na bezpečnostné hrozby a používanie antivírových programov na ochranu našich notebookov a stolových počítačov považujeme za samozrejmé. Ochrana mobilov je zatiaľ v úzadí, čo môžu využiť niektorí ľudia na „okrádanie“ používateľov mobilov.

Našim cieľom sa stáva mať každé dva roky novší model, ktorý bude výkonnejší alebo dizajnovo vyhovujúcejší meniacim sa požiadavkám zákazníkov. Výrobcovia sa snažia nášmu záujmu vyhovieť a dodávajú na trh takmer neustále nové a nové modely. V jednom pridajú 0,2 uhlopriečky displeja, v inom pridajú 1 megapixel v rozlíšení fotoaparátu.

Nezaškodilo by však, keby sa už konečne vyriešil aj problém s neustálym dobýjaním elektrickou energiou. Silnejšie procesory ako aj väčšia uhlopriečka displeja sú neprajníkom vyššej výdrže batérií. Asi by sme všetci ocenili, keby sme nemuseli nášho spoločníka dobýjať každé 2-3 dni.

Či už je to dobré, alebo nie, mobily sú našou súčasťou. Ich zvonenie nás prebúdza, máme ich v práci, v škole, sú s nami, keď ideme  na výlet, alebo na dovolenku. Mobily sú jednoducho všade, sú našim spoločníkom, či sa nám to páči, alebo nie.

PS: koľko by ste bez neho vydržali vy?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?