Euro na výplatu?

Autor: Rudolf Trbušek | 8.8.2013 o 14:31 | Karma článku: 8,26 | Prečítané:  1108x

Sú veci a témy o ktorých sa na verejnosti príliš nehovorí. Jednou z takýchto tém je aj výška platov. Ak sa nás niekto opýta, koľko zarábame, cítime sa neisto, iní podráždene. Považujeme výšku svojho príjmu za osobnú záležitosť a hovoríme si, že nikoho nič do našich platov.

O platoch niektorých ľudí sa predsa len hovorí častejšie. Sú to platy vysokých manažérov a potom často spomínanou témou sú ľudia s minimálnou mzdou. Extrémnym prípadom prvej skupiny bolo zverejnenie informácie v médiách, že máme na Slovensku dvoch bankárov s platom nad 1 milión €. Na opačnom póle sa nachádza veľká skupina Slovákov, ktorí ťažko pracujú za minimálnu mzdu. Tá je v súčasnosti stanovená na 337,70 € a momentálne sa dohadujú odborári s vládou a zamestnávateľmi na tom, aká bude jej výška v roku budúcom.

Zamestnávatelia by najradšej nezvyšovali mzdu vôbec, alebo by ju radšej znížili. Argumenty sú pritom viac ako presvedčivé. Čím bude minimálna mzda vyššia, tým bude aj vyššia nezamestnanosť. No ako by nebola už teraz dosť vysoká. A práve tu sa nachádza problém. Zamestnávatelia, či už kvôli kríze, alebo z iných príčin nedokážu garantovať, že by v prípade nezvyšovania minimálnej mzdy udržali zamestnanosť, resp. ju zvýšili. Ich postoj podporuje aj inštitút INESS s tvrdením, že by bolo vhodné úplne odstrániť minimálnu mzdu (resp. stanoviť ju na 1 € !), alebo ak to nebude priechodné, tak pozastaviť zvyšovanie minimálnej mzdy v regiónoch s najvyššou mierou nezamestnanosti.

Viete si vôbec predstaviť, že by Vaša mzda mala byť 1 € mesačne? Je otázne, kto by sa takú sumu vôbec prišiel do práce. Znie to ako vtip a hlavne by ma zaujímalo, ako by sa platili odvody zo mzdy jedno euro. Výška dôchodku, z takéhoto príjmu by nebola ozaj závideniahodná. Už v súčasnosti sú problémy s výberom daní, keď sa obchádzajú zákony. Zrušenie minimálnej mzdy, alebo jej určenie v sume 1 € by bol ďalší krok k tomu, aby štát vybral ešte menej na daniach a odvodoch. Niekto môže oponovať, že sú štáty, kde minimálna mzda nie je zavedená a trh práce funguje dobre. No tu treba poukázať na fakt, že v týchto štátoch je trošku iné uvažovanie podnikateľov.

Dajme tomu, že by som sa nechal presvedčiť a súhlasil by som s názorom, aby bola minimálna mzda zrušená. Myslíte si, že by zamestnávatelia „dobrovoľne“ zvyšovali mzdu najhoršie zarábajúcim? Ja si myslím, že nie. Veď konkurencia je na trhu práce vysoká a to by viedlo k skutočnosti, že by ľudia pracovali za čoraz menej peňazí . Chudobní v zásade veľa možností na výber nemajú. Buď by „súhlasili“ so znížením mzdy, alebo si sa za nich pomerne rýchlo našla náhrada. V konečnom dôsledku by azda nezamestnanosť nestúpala, čo sa však nedá povedať o počtoch prepustených ľudí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?