Lacné hypotéky?

Autor: Rudolf Trbušek | 6.8.2013 o 7:56 | Karma článku: 8,14 | Prečítané:  902x

Čím sú úroky na vkladoch nižšie a investovanie vo forme uloženia peňazí na termínovaných vkladoch alebo ich ponechanie na bežnom účte sa stáva investíciou čoraz menej výhodnejšou, tým viac klesajú úroky na hypotékach a ľudia, ktorí doteraz váhali s hypotékou, tak nemajú na čo čakať. Teraz je ten správny čas spraviť krok k samostatnosti – vlastnému bývaniu, akoby nás presviedčali reklamy bánk, ktoré na nás vyskakujú v médiách. Ale je tomu v skutočnosti tak?

V poslednom čase nás banky lákajú na čoraz výhodnejšie úroky na hypotékach. Človek by mal na prvý pohľad pocit, že už nie je priestor na znižovanie úrokov a tým aj väčšiu podporu začínajúcich rodín. Základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky  sa pomaly blíži k nule. A to je jeden z faktorov znižovania úrokov aj u nás. Hypotéka s úrokom od 3 do 4 % je v dnešnej dobe štandard v SR o ktorom si ľudia berúci pôžičky mohli pred pár rokmi iba snívať.

Človek by sa z tohto zistenia aj potešil, keďže zaplatí mesačne na splátkach hypotéky o desiatky eur menej v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi, avšak pri pohľade za hranice Slovenska nás optimizmus rýchlo opúšťa. Rakúsko alebo ČR, ktoré sú od Bratislavy vzdialené len pár kilometrov – majú úroky oveľa nižšie ako my. Ak by sme mali úroky ako v Rakúsku, Španielsku alebo Portugalsku, neplatili by sme o desiatky eur menej, ale o stovky  a to každý mesiac. Hypotéku si väčšina ľudí berie na dlhé obdobie (20-30 rokov). Pri takejto dlhej dobe splácania je rozdiel v úrokoch dosť podstatnou položkou pri určení toho – koľko zaplatíme.

Napríklad: Pri hypotéke 100 000 € (cena 2izb. bytu v Bratislave) na 30 rokov pri úroku 4 % bude preplatených 73 160 €, avšak pri úroku 2 % by to bolo len 33 560 €. Rozdiel, ktorý by sa človek ušetril na úrokoch za dobu splácania hypotéky, je cena dvoj(troj)izbového bytu v okresnom meste (39 600 €). A to už je suma, pri ktorej sa oplatí zvažovať, či som ochotný platiť 4 % alebo len 2 %.

Keď si pozrieme úrokové sadzby v „lacnejších“ krajinách, tak zistíme, že priestor na znižovanie úrokov tu je. Lenže prečo to ide v zahraničí a u nás nie? Treba si uvedomiť fakt, že banky sú súkromné spoločnosti, a ich primárny cieľ, ako väčšiny obchodných spoločností na svete je zisk.  Čím nám banky dajú nižšie úroky, tým viac ukracujú sami seba (teda skôr svojich akcionárov). A preto, zatiaľ čo sme druhoradými občanmi Európy, čo sa týka prístupu k  „lacným“ hypotékam, tak väčšina bánk u nás vykázala v predchádzajúcich rokoch zisky vo výške desiatok miliónov eur.

Odpoveď na otázku, kto sa vyskladal na tie miliónové zisky je celkom jednoduchá J...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?