reklama

Dvojročná záruka

Zdá sa to aj Vám, alebo sa veci a tovary kazia čoraz rýchlejšie? V minulosti boli výrobky navrhnuté tak, aby mali čo najdlhšiu životnosť. Dnes sme radi, ak výrobok vydrží bez poškodenia záručnú dobu. Už sme si zvykli obmieňať mobilné telefóny po dvoch rokoch, nejako sme sa naučili, že televízory, ľadničky či práčky končia svoju životnosť krátko po skončení záruky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Zaujímavý je rozmáhajúci sa nový trend spočívajúci v priplatení si za rozšírenú záruku. Spočíva v tom, že si priplatíme pár eur a záruka nebude štandardná 2 ročná, ale napríklad 3 ročná. Bol to skutočne výborný marketingový ťah výrobcov, najskôr umelo znížiť životnosť (kvalitu) výrobkov a potom následne nechať ľudí zaplatiť za niečo, čo bolo bežne v minulosti zadarmo. Ešte pred 20 rokmi boli domáce spotrebiče konštruované tak, aby vydržali minimálne 10-20 rokov.

Dnes je záujem a objednávka výrobcov na spotrebiče odlišná. Výrobcovia sa snažia všemožne skrátiť životný cyklus výrobku tak, aby sa pokazil tesne po uplynutí záruky a zákazník si tak musel kúpiť nový výrobok každé dva roky. Napomáhajú tomu aj svojimi „vylepšeniami“ , ktorými sa znemožní vykonávať opravy manuálne alebo prostredníctvom servisu. Prečo sú tie výrobky také komplikované? No predsa preto, aby sa nedali jednoducho opraviť. A prečo aj, načo opraviť lacnú súčiastku, keď stačí zájsť do obchodu a kúpiť si celú drahú vec novú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stali sme sa súčasťou konzumnej spoločnosti, kde ekonomikou hýbe len spotreba a ďalšie plytvanie prírodnými zdrojmi. Ak chce podnik prežiť v tomto prostredí, musí urobiť všetko, čo mu umožní maximalizovať zisky, nehľadiac na zákazníka (spotrebiteľa) alebo životné prostredie. Zákazník je odsunutý na vedľajšiu koľaj a stáva sa len nástrojom na maximalizáciu zisku spoločností. Ročne sa vyprodukuje na svete viac ako 1,3 miliardy ton odpadu. Časť sa recykluje a časť koluje v našom organizme.

Keď sme si pred 20. rokmi mysleli, že k nám prišiel kapitalizmus, aby vystriedal komunizmus, mali sme pocit oslobodenia od útlaku. Lenže každá moc a systém vládnutia má časom tendenciu mocnieť a potláčať iné formy vlády a odlišné názory a k nám prišiel pokrokovejší kapitalizmus v podobe neoliberalizmu. Čiže v podobe, kde individualizmus a egoizmus, maximalizácia zisku a ohromné ničenie životného prostredia sú vítané a na ústupe sú hodnoty, ako solidarita, pomoc blížnemu a slušnosť v spoločnosti. Toto sme naozaj chceli? Bývalý režim nebol vyhovujúci, ale to sa o tom terajšom s istotou povedať nedá tiež.

Rudolf Trbušek

Rudolf Trbušek

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  26x

Fanúšik ekonómie, vedy a ekológie (hlavne so zameraním na jej alternatívne podoby) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu